Rusiano

Di Wikipedia, e ensiklopedia liber
(Bo a yega akinan pa via di e página Ruso)
Bai na: Nabegashon, Buska
Rusiano
Русский, русский язык 
Pronunsiashon: IPA: [ˈruskʲɪj jɪˈzɨk]
Papiá na: Flag of Russia.svg Rusia (137,000,000)
Flag of Ukraine.svg Ukrania (14,300,000)
Flag of Belarus.svg Belarus (6,670,000)
Flag of Uzbekistan.svg Uzbekistan (4,070,000)
Flag of Kazakhstan.svg Kazachstan (3,750,000)
Flag of Israel.svg Israel (750,000)
Flag of Latvia.svg Latvia (699,000)
Flag of Kyrgyzstan.svg Kirguistan (482,000)
Flag of Estonia.svg Estonia (383,000)
Flag of Moldova.svg Moldova (381,000)
Flag of Georgia.svg Georgia (372,000)
Flag of Lithuania.svg Lithuania (218,000)
Flag of Azerbaijan.svg Azerbaijan (122,000)
Flag of Tajikistan.svg Tajikistan (40,600)
Flag of Poland.svg Polonia (21,900)
Flag of Mongolia.svg Mongolia (4,000)
Flag of the People's Republic of China.svg China (2,940)

[1] 

Region: Oropa ost
Total papiadonan: 201,373,900; kon lenga materno: 171,428,900; kon di dos lenga: 29,945,000[2]
Famia di idioma: Indo-oropeo
 Balto-eslavo
  Eslavo
   Eslavo ost
    Rusiano 
Sistema di skibi: alfabet siriliko 
Status ofisial
Idioma ofisial di: Flag of Russia.svg Rusia

Flag of Belarus.svg Belarus
Flag of Kazakhstan.svg Kazachstan
Flag of Kyrgyzstan.svg Kirguistan
Flag of Uzbekistan.svg Uzbekistan
Flag of Abkhazia.svg Abkhazia
Flag of South Ossetia.svg  Sur Osetia
Flag of Transnistria (state).svg  Transnistia

Regulá pa: Instituto di Lenga Rusiano,[3] den Academia Rusiano di ciencianan
Kódigonan di idioma
ISO 639-1: ru
ISO 639-2: rus
ISO/DIS 639-3: rus 
Paisnan ku ta papia ruso
 

Ruso (русский язык), IPA: [ˈruskʲɪj jɪˈzɨk], ta un idioma Indo Europeo. E ta un idioma oficial na Rusia, Belarus, Kazachstan, Kyrgyzstan, Uzbekistan, Abkhazia, South Osetia y Transnistia. E ta un di e seis idiomanan oficial den e organisacion Nacion Uni.

Dialektonan[editá | editá fuente]

Dialektonan di nort
1. Dialekto di Arkhangelsk
2. Dialekto di Olonets
3. Dialekto di Novgorod
4. Dialekto di Viatka
5. Dialekto di Vladimir

Dialektonan sentral
6. Dialekto di Moskou
7. Dialekto di Tver

Dialektonan di sur
8. Dialekto Orel (di Don)
9. Dialekto di Ryazan
10. Dialekto Tula
11. Dialekto di Smolensk

Otro
12. Dialekto ruso di nort ku influensia bieloruso
13. Dialektonan di e estepenan y da Ukrania oriental
14. Dialekto di e estepenan ukraniano ku influensia ruso

E alfabet rusiano[editá | editá fuente]

00Russian Alphabet 3.svg

E idioma rusiano ta skribi ku esaki vershon moderno di alfabet siriliko, ku ta uza 33 letranan.

Vogalnan: А, Е, Ё, И, Й, О, У, Ы, Э, Ю, Я.

Consonantenan: Б, В, Г, Д, Ж, З, К, Л, М, Н, О, П, Р, С, Т, Ф, Х, Ц, Ч, Ш ,Щ, Ъ, Ь

А
/a/
Б
/b/
В
/v/
Г
/g/
Д
/d/
Е
/e/
Ё
/yo/
Ж
/ʐ/
З
/z/
И
/i/
Й
/j/
К
/k/
Л
/l/
М
/m/
Н
/n/
О
/o/
П
/p/
Р
/r/
С
/s/
Т
/t/
У
/u/
Ф
/f/
Х
/x/
Ц
/ʦ/
Ч
/sh/
Ш
/šč/
Щ
/ɕː/
Ъ
/-/
Ы
/i/
Ь
/◌ʲ/
Э
/e/
Ю
/iu/
Я
/ia/

Gramatica[editá | editá fuente]

Manera Latin y otro idioma rond mundo, ta uza un sort'i sistema den sustantivo, adhetivo y pronomber. E sistema aki ta un set di palabra unda nanta caba c'e proposito di e frase. Esey kemen cu e tin mas flexibilidad den e ordo di palabra. Den caso nominativo ta uza pa mustra cu un palabra ta e suheto di e frase. Den caso genetivo ta mustra propiedad. Den caso acusativo ta obheto directo. Esun di caso dativo ta obheto indirecto (algo cu ta wordo haci "na" algo).

Genero y number[editá | editá fuente]

Den idioma Ruso tin tres genero: masculino, femenino y neutral. Esun di masculino ta caba mas tanto cu consonante, e sustantivo neutral en general ta caba cu -ая of -яя, y nomber femenino ta caba cu -ый of -ий. Den plural ta actua tambe como di cuater genero. Ora ta bira plural, no ta duna muchu atencion, con tal cu e sistema ta concerni.

Adhetivo[editá | editá fuente]

Den idioma Ruso e adhetivo, cu ta describe algo, meste bay segun e palabra cu ta describi e genero y number. Den nominativo, e adhetivo cu ta describi e palabra femenino en general ta caba cu -ая of -яя. Loke ta describi palabra masculino en general ta caba cu -ый of -ий y loke ta describi palabra neutral en general ta caba cu -ое of -ее. Loke ta den plural en general e ta caba cu -ые or -ие. Nan ta cambia dependiendo di e frase/caso.

Referensianan[editá | editá fuente]

Linknan eksterno[editá | editá fuente]